O plemeni

14. února 2012 v 9:21 |  O nás
Historie plemene
Veliké psi, kteří se váleli u stád a uměli se okamžitě změnit v bestie,choval
jeden kmen Illyrů - Molossové. Ti je darovali jen jako největší poctu a prodej byl vyvážen zlatem. Nikdy neprodávali sousedům,neboť věděli,že by je použili jako zbraň proti nim.Illyrové žili v hornaté krajině od Jaderského moře až ke střednímu Dunaji.Postupně se mísili s Kelty euroasijského původu.Ti koncem 3.tisíciletí osídlili západní Evropu.Tak se sem dostali i jejich psi. Ti hnali dobytek,hlídali vozy se ženami a dětmi,zlato a koberce.Pomáhali mužům při lovu.


Keltští psi byli lehce zvladatelní,cizích si nevšímali,pokud se chovali dobře k jejich lidem.V opačném případě bránili své lidi a stádo do poslední kapky krve.Nebyli zvyklí z boje utíkat.Psi se později nazývali podle místa ,kde se nacházeli.Prapředkem bordeauxské dogy byli alanští psi -barbarského kmene Alanů ze Zakavkazska.

V novodobější historii sloužili ve válkách a při lovu velkých zvířat.Předky dnešní BX pravděpodobně chovali v jižní Francii,ale taky ve Španělsku. Hned v prvních letech objevení Ameriky se dostali tihle psi na druhou stranu Atlantského oceánu. Svou krutostí v bojích s indiány - a později při pronásledování uprchlých otroků - si vysloužili věhlas krvelačných bestií. Lidová moudrost učí, že jaký pán takový pes.Španělští dobyvatelé Ameriky ,conguistadorové ,nebyli totiž vůbec žádní beránci.

O jednom z jejich nejdivočejších psů, zvaném Becerillo,což znamená Jalovička, se vypravuje,že prokázal přece jen víc soucitu než jeho pánové.Žoldáci prý poslali indiánskou stařenu kamsi se vzkazem a pak za ní pro zábavu poštvali zuřivého hafana.Stařena si před psem ve smrtelné hrůze klekla a ukázala mu dopis a Becerillo ji k obecnému zklamání pouze očichal a pustil.

Dnešní bordeauxské dogy jsou nedůvěřiví kliďasi.Ale i tu platí prostě,že pes je takový,jakého ho lidé potřebují mít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Sensuels Bordeaux CHS
Jana Poláková
Gajdošova 58
Brno 615 00
Telefon:
722 942 892
E-mail:

TOPlist